„Rzymskie imperium i tradycje antyku”
„Rzymskie imperium i tradycje antyku” to temat pokazu historycznego, który odbył się tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych. Grupa artystyczna „Rekonstrukto”, która opiera swoją działalność na pasji do historii przedstawiła uczniom kl. IV-VI i I-III gimnazjum pokaz obfitujący w liczne atrakcje. Uczniowie mogli uczyć się poprzez zabawę oraz bezpośredni kontakt z kolekcją rekwizytów będących replikami starożytnego uzbrojenia (miecz, tarcza i nadziak). Młodsi uczniowie nie mieli czasu na nudę, a młodzież gimnazjalna otrzymała przydatną dawkę merytorycznej wiedzy, okraszonej młodzieżowym humorem.



Choinka szkolna
Choinka szkolna odbyła się w sobotę, 14 stycznia. To ostatnia taka impreza przed feriami zimowymi. Po trudach I półrocza wszystkim należy się zasłużony odpoczynek.
Uczniowie, jak co roku, w ostatnią sobotę przed feriami spotykają się na wspólnej zabawie. Impreza tym razem również została podzielona na dwie części. W pierwszej kolejności w godzinach od 12. do 15. bawiły się przedszkolaki oraz dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. Następnie od godziny 16. do 20. trwała zabawa dla klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum. Oprócz zabawy tanecznej na naszych uczniów czekał posiłek przygotowany przez nasze niezawodne mamy oraz ufundowane przez Radę Rodziców paczki. Można było także zakupić w kawiarence szkolnej pyszne słodkości i gorące napoje.
Życzymy udanych ferii!



Zółw GUCIO
W ramach tygodnia o tematyce zwierząt domowych do 3 i 4 latków zawitał niesamowity gość – żółw Gucio, którego właścicielką jest Pani Sylwia. Z początku trochę nieśmiały żółw okazał się być bardzo towarzyski. Dzieci zapoznały się z wyglądem żółwia, jego budową, przyzwyczajeniami oraz historią.



Wigilia 2016
W dniu 22 XII 2016 roku w naszej szkole odbyła się wigilia. Punktualnie o 9.00 zeszliśmy na salkę, by obejrzeć przepiękne, jakże oryginalne jasełka przygotowane przez uczniów klasy pierwszej i trzeciej gimnazjum. Jak zawsze nad całością czuwała pani Alina Gosińska, a dekoracją zajął się niezawodny pan Marek Kubiś. Wysłuchaliśmy też życzeń pana dyrektora, księdza oraz wójta.
Na szkolną uroczystość przybyło dużo zaproszonych gości. Po życzeniach rozeszliśmy się do klas, by podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i skosztować wspaniałych wigilijnych potraw, (jak zawsze przygotowanych przez mamy).
Maluchy z utęsknieniem czekały na Mikołaja, który nie zawiódł i przyniósł dzieciom wspaniałe prezenty. Wszyscy poczuliśmy atmosferę tych magicznych świąt – WESOŁYCH ŚWIĄT.



Wigilia u maluchów
22 grudnia w naszej szkole unosił się zapach choinki, pierogów, słychać było kolędy i radosny śmiech dzieci. W tym pięknym okresie świątecznym społeczność szkolna spotkała się na wspólnej Wigilii. Do młodszych dzieci zawitał nawet Święty Mikołaj, który przecież jest bardzo zapracowany w okresie świąt. Wszystkie maluchy otrzymały prezenty i mnóstwo radości.



Smok Wawelski
8 grudnia grupa sześciolatków zaprosiła, koleżanki i kolegów z innych klas, a także swoich rodziców na przedstawienie o „Smoku Wawelskim”. Był to spektakl kukiełkowy wyreżyserowany przez p. Jadwigę Łopatę, a kukiełki zrobione były z drewnianych łyżek. Na zakończenie dzieci zatańczyły krakowiaka.



Odwiedzamy kino Cinema City w Łodzi
Ostatnio uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na film „Był sobie pies”.






Warsztaty fotograficzne
W listopadzie odbyły się drugie warsztaty fotograficzne. Tym razem uczestniczkami były dziewczyny z I klasy gimnazjum. Odwiedziliśmy dwa miejsca. Pierwszym miejscem był hotel Andel’s w łodzi. Spędziliśmy tam około 90 minut jedząc lody i robiąc zdjęcia. Dziewczyny dostały wolną rękę i miały trzy aparaty do swojej dyspozycji. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Kinematografii w łodzi i mieliśmy do swojej dyspozycji stylowe wnętrza, piękne duże lustra, kominek, a także rekwizyty filmowe ze słynnych filmów polskich. Niestety nie możemy publikować zdjęć z muzeum.



"Andrzejki" dla najmłodszych
24 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy 1-3 uczestniczyły w zabawie tanecznej organizowanej z okazji "Andrzejek". Panie przygotowały dla dzieci atrakcje. Można było sobie powróżyć z wosku, bądź też wylosować imię przyszłej sympatii. Zabawa była przednia, a uśmiech z twarzy dzieci nie znikał do końca dnia.



Czary mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie...
Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował 24 listopada szkolne andrzejki. Nasi uczniowie przeżyli wieczór pełen magii, wróżb i tańca. Były wróżby z wosku, z jajka, z cebuli, serca z imionami i wiele, wiele innych andrzejkowych atrakcji. Dziewczęta mogły poznać imię przyszłego wybranka, chłopcy – wybranki. Uczniowie mogli też poznać przepowiednie na temat swojej przyszłości, następnie ruszyli do tańca w rytm najnowszych przebojów. Tegoroczne andrzejki można uznać za udane.



Moja Mała Ojczyzna - konkurs recytatorski
W dniu 17 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dalikowie odbyły się eliminacje gminne do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Moja Mała Ojczyzna”. W konkursie wzięło udział siedmiu uczniów naszego gimnazjum. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: Julia Kołodziejczak z klasy I gimnazjum,
II miejsce - Sara Beniak z klasy III gimnazjum,
III miejsce – Maja Dobrzelewska z klasy III gimnazjum.
Do etapu powiatowego przechodzą: Julia Kołodziejczak oraz Sara Beniak. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Dalikowie.



11 listopada – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Przedszkolaki z grupy pani Moniki Mikołajczyk przygotowały w tym roku akademię z okazji 11 listopada. Z biało-czerwonymi kotylionami przypiętymi do ubrań przypomniały nam o ważnym święcie - rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pięknie i z dużym zaangażowaniem odśpiewały pieśni patriotyczne, takie jak: „Rozkwitały pąki białych róż” czy Rota”...



Jesienna pogoda
W dniu 4 listopada w grupie sześciolatków odbyły się zajęcia z udziałem rodziców. Tematem zajęć była „Jesienna pogoda”. Dzieci razem z rodzicami przekonały się, że nawet jesienią można przebywać na świeżym powietrzu, albo wspólnie poćwiczyć w domu.





Na straganie
,,(…) lecz pietruszka – z tą jest gorzej: blada, chuda, spać nie może. ,,A to feler’’- westchnął seler(...)’’
U 3 i 4 latków w klasie, jak na straganie. Pełno warzyw. Dzieci wraz z opiekunami wykonały warzywne kukiełki.





XVI DZIEŃ PAPIESKI
W dniu 19 października w naszej szkole miała miejsce akademia z okazji XVI Dnia Papieskiego. Tegoroczny Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Uczniowie kl. II Gim i III Gim. przybliżyli naukę Św. Jana Pawła II o miłosierdziu i zaprezentowali pokaz slajdów ukazujący zarówno miłosierdzie Boże jak i czyny miłosierdzia, które powinniśmy wypełniać w swoim życiu.
Opiekę nad uczniami sprawowała p. Alina Gosińska



Sadzimy kasztany
Jesień obfita jest w przeróżne skarby. Kasztany, żołędzie, złote liście, czerwoną jarzębinę. Dzieci w przedszkolu, z grupy 3 i 4 latków, postanowiły zasadzić i wyhodować swoje kasztany.





Złota jesień
Najpiękniejszą i najbardziej kolorową porą roku jest jesień. Wiedzą o tym nawet przedszkolaki. Wybrały się na spacer z opiekunkami, aby zapoznać się z krajobrazem. Panie przedstawiły dzieciom również zasady zachowania bezpieczeństwa podczas pieszych wycieczek. Wszyscy razem zbierali kolorowe liście do jesiennego bukietu.



Kwiaty, serdeczne życzenia dla nauczycieli i pracowników szkoły
Okazja to 14 października - Dzień Nauczyciela. W tym roku szkolnym uroczystą akademię przygotowała klasa III gimnazjum. Uczniowie wcielili się w role: sędziego, obrońcy, oskarżyciela, świadków i ... przygotowali sąd nad nauczycielami. W ten nieco przewrotny i humorystyczny sposób podziękowali swoim nauczycielom za ich niełatwą przecież pracę.



Biegi przełajowe
10 października 2016 r. cztery drużyny reprezentowały naszą szkołę na Sztafetowych Biegach Przełajowych rozegranych w Parku Zmysłów w Poddębicach. Wysiłek się opłacił. Drużyna klas IV-VI SP dziewcząt zajęła III miejsce, drużyna chłopców – również III miejsce. Wicemistrzami powiatu w biegach przełajowych (II miejsca) zostały drużyny gimnazjalne – dziewcząt i chłopców.



Wycieczka klas młodszych do Afrykarium
W dniu 4 października 2016 r. uczniowie klas II i III pojechali na wycieczkę do Afrykarium. Afrykarium we Wrocławiu jest jednym z największych takich kompleksów w Polsce. Uczniowie, zwiedzając obiekt znajdujący się na terenie ZOO, mieli okazję poznać wodny świat Afryki oraz żyjące tam zwierzęta. Największe wrażenie zrobiły na dzieciach pływające nad głowami rekiny oraz płaszczki. Niesamowitym przeżyciem była także możliwość obserwowania pingwinów oraz uchatek.
To była niewątpliwie wspaniała i pouczająca wycieczka, którą możemy polecić wszystkim uczniom oraz ich rodzicom.



Piłka w grze
29 września 2016 r. na rozgrywkach międzyszkolnych w piłkę ręczną i piłkę nożną gościliśmy drużyny z Zespołu Szkół w Dalikowie. Rywalizacja sportowa była zacięta, ale oprócz wyników liczyła się przede wszystkim dobra zabawa i możliwość nawiązania znajomości i relacji koleżeńskich z uczniami z sąsiedniej szkoły.



Pierwsze warsztaty fotograficzne
W październiku odbyły się zajęcia fotograficzne pt. "Jesień w parkach miejskich Łodzi". Wzięło w nich udział sześć osób z klasy trzeciej gimnazjum. Uczestniczki uczyły się wykonywać poprawnie zdjęcia. Zrobiono wiele portretów na tle jesiennej scenerii. Zastosowano obiektywy portretowe oraz teleobiektywy, aby uzyskać efekt rozmazanego tła. Zajęcia przeprowadził p. Maciej Piątczak.



Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2016/2017
Ze smutkiem żegnamy wakacje. Koniec leniuchowania. Wraz z nastaniem nowego roku szkolnego uczniowie zapewne będą niewyspani, zestresowani, obciążeni na wszelkie możliwe sposoby. Musi upłynąć trochę czasu zanim powrócą do szkolnego trybu życia.
Jednak nie martwmy się! Do końca roku szkolnego pozostało już tylko 295 dni, a po odliczeniu sobót, niedziel i świąt ta cyfra nie wydaje się już tak ogromna.

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017.
O godzinie 10.00 w naszej szkole zabrzmiał pierwszy dzwonek. Pan Dyrektor przywitał wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Przedstawił wychowawców i nowych nauczycieli. Następnie klasa V przy wsparciu p. M. Cyjer, p. M. Mikołajczyk i p. Marka Kubisia przedstawiła krótki program artystyczny.

Wszystkim uczniom Zespołu Szkół w Domaniewie życzymy jak najlepszych wyników w nauce, wiary we własne siły i wspaniałych przyjaźni.

Nauczycielom zaś - sukcesów w pracy z dziećmi i młodzieżą, mnóstwa cierpliwości, wyrozumiałości i optymizmu.




Żegnaj szkoło, witajcie wakacje!!!
To już jest koniec… Zanim jednak uczniowie wyjadą na zasłużony wypoczynek, po raz ostatni w tym roku szkolnym przyszli do szkoły pożegnać się z kolegami i odebrać świadectwa. Niektórzy otrzymali nagrody i dyplomy za wybitne wyniki w nauce, za oszczędzanie w SKO oraz udział w różnych konkursach. Pan Dyrektor Sławomir Szczepaniak podziękował również Rodzicom za całoroczną współpracę oraz pogratulował wyników w nauce ich pociech.
W pierwszej turze ze szkołą rozstawali się gimnazjaliści oraz uczniowie klas IV-VI. Klasa VI wraz z wychowawczynią p. Marleną Gortat i p. Edytą Klimkowską-Stempień przygotowała część artystyczną, którą podziękowała wszystkim z 6-letnią „podróż”.
W drugiej części klasa III z wychowawczynią p. Jadwigą Łopata przedstawiła wakacyjną część artystyczną. Tym razem w zakończeniu brali udział uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki.
...a teraz w drogę ...wszystkim życzymy wielu radosnych chwil podczas letnich wypraw!!!



Nasi najlepsi
Nareszcie rozpoczęły się tak długo wyczekiwane wakacje. Zanim jednak to nastąpiło to dla wielu uczniów było to czas ciężkiej pracy. Za bardzo dobre wyniki w nauczaniu niektórzy otrzymali nagrody i dyplomy. Oto nasi wyróżnieni uczniowie ze średnią co najmniej 4,75 oraz bardzo dobrym i wzorowym zachowaniem.



Jutro popłyniemy daleko...
23 czerwca uczniowie klasy III gimnazjum uroczyście zakończyli swoją gimnazjalną przygodę. Wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Tomaszewską przygotowali fantastycznego poloneza do muzyki z filmu „Czas honoru”. Następnie wystawili „bajkowe” przedstawienie... wcielili się bowiem w postaci ze znanych bajek opowiadając zabawne szkolne historie z udziałem nauczycieli…swoją drogą to chyba ich lubili :) Scenariusz napisali gimnazjaliści, oprawę muzyczną przygotowała p. Edyta Klimkowska-Stempień, a dekorację p. Marek Kubiś i p. Agnieszka Tomaszewska. Po części artystycznej był tort i niezapomniany bal.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in. wójt p. Paweł Szymczak, ks. Stanisław Matuszkiewicz oraz wielu wspaniałych gości. A najważniejszymi byli jednak rodzice, którzy nie kryli łez ze wzruszenia. Pan dyrektor podziękował rodzicom za wiele wspólnych lat wręczając pamiątkowe dyplomy.



Podsumujmy...
22 czerwca odbył się ostatni w tym roku szkolnym apel porządkowy, podczas którego pan dyrektor Sławomir Szczepaniak przypomniał uczniom o bezpieczeństwie podczas wakacji. Poza tym 96 uczniów zostało nagrodzonych dyplomami, a 14 (Artur Burski, Jakub Domagała, Bartek Kończak, Wiktoria Łuczak, Kamila Maćczak, Paulina Marciniak, Małgorzata Nazarska, Damian Olczyk, Patrycja Pisera, Klaudia Prośniak, Przemysław Syguła, Jarosław Szczepaniak, Dawid Świątczak, Wiktoria Woźniak) piłkami za udział i zwycięstwa w zawodach sportowych. Następnie nagrody otrzymali uczniowie, którzy zwyciężyli podczas różnych dyscyplin zorganizowanych na Dzień Dziecka. Kolejni nagrodzeni to najlepsi czytelnicy biblioteki szkolnej (Wiktoria Antczak, Patrycja Antczak, Maksymilian Majewski, Kornelia Arendt, Tomasz Sikorski, Aleksandra Przybyła i Wiktoria Jakubowska).
Wszystkim gratulujemy!



Odpady segregujesz-Ziemię ratujesz!
W roku szkolnym 2015/2016 w Zespole szkół w Domaniewie zrealizowany został konkursowy projekt na dofinansowanie w formie dotacji zadań z dziedziny edukacja ekologiczna pod tytułem: „Odpady segregujesz-Ziemię ratujesz!”-edukacja ekologiczna w ZS w Domaniewie.
Całkowity koszt projektu wynosił 27 800zł z czego 25 000zł stanowiła dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi a 2 800zł udział własny.

Wramach projektu zakupiono szereg przyrodniczych pomocy dydaktycznych na kwotę 6 050zł, zorganizowano 5 wycieczek za kwotę 18 300zł:
1. Ogród Zoologiczny w Łodzi i Palmiarnia w Łodzi- 45 uczniów z grup przedszkolnych
2. Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi – 18 uczniów gimnazjum
3. Toruń-41 uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej
4. Wrocław – 34 uczniów gimnazjum
5. Gdańsk-Łeba-Sopot-41 uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej.

Przeprowadzono 4 konkursy z bardzo atrakcyjnymi nagrodami o łącznej wartości 3 450zł. Wykaz konkursów przedstawia się następująco:
1. Plastyczny – „Segregujemy Odpady”
2. Fotograficzny – „Drugie życie odpadu”
3. Plastyczny – „Eko-strój”
4. Wiedzowy – „Co wiemy o odpadach”


Próbna ewakuacja szkoły
W ostatnim tygodniu szkoły odbyła się kolejna próbna ewakuacja szkoły. Dzieci po usłyszeniu 3 dzwonków zostały poinformowane o konieczności ewakuacji. Okazuje się, że ćwiczenia odnoszą pożądany skutek. Uczniowie wiedzą, jak się należy zachować podczas ewakuacji i którym wyjściem mają opuszczać budynek. Wszystko przebiegło pomyślnie i bez paniki.




Powiatowe Potyczki Ortograficzne 2016
Nasza szkoła była w tym roku organizatorem Powiatowych Potyczek Ortograficznych. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół całego Powiatu Poddębickiego. Konkurs przygotowywały: p. Monika Kozanecka, p. Monika Cyjer oraz p. Ewa Płoszyńska.
Miło nam poinformować, iż nasza uczennica, Oliwia Szymczak z klasy V została Wicemistrzem Ortografii Powiatu, Martyna Pisera z klasy VI laureatem konkursu.
Konkurs przeprowadzany był przez cały kwiecień w kilku kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI, gimnazjum oraz osoby dorosłe. Kolejny sukces, tym razem naszych nauczycieli. W konkursie udział wzięli: p. Marek Kubiś, p. Magdalena Kolasińska-Burska, p. Agnieszka Tomaszewska oraz p. Edyta Klimkowska-Stempień i wszyscy zostali laureatami.
22 czerwca w Starostwie Powiatowym w Poddębicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom i laureatom.
Serdecznie gratulujemy!



Na sportowo...
Nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział w zawodach sportowych organizowanych na terenie naszego powiatu. Często też wracają z wygranymi…W galerii zdjęć można zobaczyć rozgrywki towarzyskie między szkołami naszej gminy: Domaniewa i Dalikowa.
Poniżej przedstawiamy wykaz zawodów, w który nasi uczniowie brali udział w tym roku szkolnym.



Dzieci z Domaniewa
W naszej szkole od półtora roku działa zespół ludowy „Dzieci z Domaniewa”. Uczniowie podczas zajęć rozwijają swoje zdolności muzyczne, wokalne, taneczne oraz plastyczne. Poznają i zgłębiają wiedze na temat sztuki ludowej, a swoimi występami urozmaicają różne uroczystości szkolne. W galerii można ujrzeć niektóre prace uczniów.



Na wesoło
15 czerwca uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawczyniami p. Edytą Klimkowską-Stempień, p. Mareną Gortat oraz p. Moniką Cyjer gościli na Ranczu w Dalikowie u pana Zbigniewa i Jolanty Stańczyków. Wszyscy spędzili bardzo miło czas. Odbyły rozgrywki w badmintona, w piłkę nożną i siatkową. Poza tym młodzież korzystała z wszelkich dobrodziejstw na ranczu, czyli z trampoliny, drewnianych domków czy hamaku. Dzieci poznały również kilka gatunków ptactwa, oglądały świnki morskie oraz jeździły na kucyku i na bryczce. Koniec zabaw uwieńczony został grillowanymi kiełbaskami, które p. Zbigniew przyrządził. Bardzo gorące podziękowania dla p. Stańczyków.
Uczniowie wraz z nauczycielkami bardzo gorąco dziękują p. Stanisławowi Katuszy za zasponsorowanie kiełbasek na grilla, a p. Dorocie Feliniak za świeżutkie bułeczki.



Z przyrodą za pan brat
We wtorek, 7 czerwca najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do Palmiarni i Zoo. Dzieci pogłębiały wiedzę przyrodniczą poprzez bezpośrednią obserwację oraz uświadomienie różnorodności gatunkowej świata roślin. Mogły też obejrzeć zwierzęta, o których uczyły się na zajęciach w przedszkolu.



Tobie książko przyrzekamy...
W czerwcu uczniowie klas I zostali oficjalnie włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Zanim to nastąpiło to odbyli kilka spotkań w bibliotece szkolnej z p. Edytą Klimkowską-Stempień. Gdy byli już przygotowani to odczytali prośby książki oraz złożyli uroczystą przysięgę książkom. Poza tym uczniowie wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą zakładkę do książki.
Wszyscy świetnie się bawili. Dzieci dostały pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek oraz wypożyczyły swoje pierwsze książki.
Miło nam również poinformować, iż nasza biblioteka zakwalifikowała się do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” i otrzyma dotacje na zakup nowych książek na kwotę 5000,00 zł. Zatem nasi czytelnicy będą mieli co czytać.



Wszystkie dzieci nasze są
1 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. W szkole zostały zorganizowane zajęcia edukacyjno – sportowe 2 czerwca, których koordynatorem była p. Magdalena Kolasińska-Burska oraz p. Agnieszka Tomaszewska. Odbyły się zawody sportowe, rozgrywki w piłkę nożną. Było również kilka stanowisk, przy których zdobywało się różne sprawności oraz mini konkurs wokalny. Najmłodszym p. Sylwia Nowicka zmieniła naszych maluchów nie do poznania malując im twarze. Kolejną atrakcją był pokaz wozu policyjnego z PSP w Poddębicach oraz dwóch wozów strażackich z OSP w Dalikowie i OSP w Krzemieniewie. Na deser coś taneczno-sportowego. Zumba poprowadzona przez p. Elżbietę Kilian cieszyła się ogromnym zainteresowanie nie tylko dzieci, ale także nauczycielek. Dzieci bawiły się przy rytmach muzyki oraz zajadały smaczne kiełbaski z grilla przygotowane przez kochane mamusie.
Po zabawach sportowych przyszedł czas na występy artystyczne przygotowane przez grupy przedszkolne i klasy I-III oraz zespół „Dzieci z Domaniewa” skierowane do rodziców z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzień minął wszystkim wesoło i radośnie...:)



I kudłate i łaciate... Czyli domowi ulubieńcy
W ramach tygodnia Domowi Ulubieńcy, nasze przedszkole odwiedził żółw Gucio, który bardzo chętnie pozował do zdjęć. Dzięki tym zajęciom dzieci dowiedziały się jak należy zajmować się swoimi pupilami. Zrozumiały, że posiadanie swojego zwierzątka to bardzo odpowiedzialne zadanie. Zajęcia prowadziła p. Sylwia Nowicka.



Polsko, Polsko, Polsko, kraju niepokorny, zbuduj demokrację, w której chcemy żyć...
Za nami święta majowe 1-3 maja. Z tej okazji w szkole odbył się koncert pieśni patriotycznych. Każda klasa wystąpiła z jednym utworem oraz przedstawiła jego genezę. Można było usłyszeć tradycyjne pieśni, ale i współczesne. Uczniów przygotowała p. Edyta Klimkowska-Stempień, dekorację wykonał p. Marek Kubiś, a pomysłodawcą koncertu była p. Zofia Antczak-Szymczak, która krótko przedstawiła historię uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. Jej autorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.



O bezpieczeństwie i uzależnieniach słów kilka...
We wtorek 26 kwietnia 2016r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielkami Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach.
Panie: starszy aspirant Elżbieta Tomczak oraz starsza posterunkowa Sylwia Kaźmierczak rozmawiały z dziećmi z przedszkola, klas I-III i klas IV–VI SP o bezpieczeństwie – m.in. o zachowaniu się w sytuacjach zagrożenia, np. gdy dziecko spotyka na swej drodze groźnego psa, kontakty z nieznanymi osobami, bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Natomiast pani st. sierż. Małgorzata Rzepecka zapoznała gimnazjalistów z wiedzą na temat odpowiedzialności karnej dzieci i młodzieży. Uczniowie mogli również dowiedzieć się jak zostać policjantem i na czym polega praca w Policji.
Na kolejnym spotkaniu st. asp. Elżbieta Tomczak uświadomiła, tym razem rodzicom, zagrożenia wynikające ze stosowania środków odurzających i innych substancji uzależniających.



"Dusza Mówi, Dusza Śpiewa"
Dnia 22 kwietnia 2016 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dalikowie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pn. "Dusza Mówi, Dusza Śpiewa". Na etapie gminnym zaprezentowało się 35 uczestników z placówek: Niepubliczne Przedszkole "Maluszek" w Kucinach, ZS w Domaniewie i ZS w Dalikowie. Recytatorzy byli oceniani w czterech grupach wiekowych: od najmłodszych przedszkolaków po uczniów gimnazjum. Dwie pierwsze grupy wiekowe recytowały wiersze Jana Brzechwy.



Jestem eko
13 maja 2016 r. odbył się konkurs w ramach Projektu „Odpady segregujesz – Ziemię ratujesz”. Przedmiotem konkursu było przygotowanie „Eko-stroju” z różnego rodzaju odpadów i ekologicznych materiałów. Przedszkolaki i ich rodzice wykazali się ogromną pomysłowością.





Wiosennie
Dzieci z oddziału przedszkolnego 3-4 latków p. Sylwii Nowickiej zasiały kwiatki w doniczkach dzięki czemu na parapetach wkrótce będzie pachnąco i kolorowo :)





Z wizytą w galerii...
18 kwietnia uczniowie klas I Szkoły Podstawowej i przedszkolaki odwiedzili galerię p. Aleksego Matczaka w Idzikowicach. Artysty nie trzeba nikomu przedstawiać. Pan Aleksy maluje obrazy, rzeźbi i pisze wiersze. Dzieci obejrzały wiele wspaniałych prac pana Aleksego, zadawały wiele pytań. Maluszki bardzo dziękują paniom Sylwii Nowickiej, Monice Mikołajczyk, Ewelinie Pawlak, Ewie Płoszyńskiej za zorganizowanie wycieczki, podczas której miały kontakt ze sztuką.



„Smerfny las”
„Żyj z przyrodą zawsze w zgodzie” to tematyka zajęć otwartych przeprowadzonych w grupie przedszkolnej 5-latków przez p. Monikę Mikołajczyk. W scenerii „smerfnego lasu” dzieci z przedszkola uczyły się jak należy dbać o przyrodę i w jaki sposób należy segregować śmieci.
Dodatkowo, w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” rodzice dzieci przedstawili widzom wybrane bajki, włączając się aktywnie w zajęcia. Wszystkim uczestnikom zajęć, zarówno dzieciom jak i rodzicom, gratulujemy zdolności aktorskich i dziękujemy za miło spędzony czas.



Egzaminów czas
5 kwietnia szóstoklasiści pisali „Sprawdzian szóstoklasisty”. Sprawdzian był podzielony na dwie części: pierwszą, która sprawdziła wiedzę i umiejętności z języka polskiego i matematyki oraz drugą - z języka obcego. Na sprawdzianie badany i oceniany jest poziom osiągnięć uczniów z czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce. Przystąpienie do testu jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.
18 kwietnia 2016 roku o godz. 9.00, uczniowie z klasy trzeciej gimnazjum rozpoczęło swój trzydniowy egzaminacyjny maraton. Pierwszego dnia uczniowie rozwiązywali testy z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Drugiego dnia gimnazjaliści zmierzyli się z przedmiotami przyrodniczymi i matematyką. Natomiast trzeciego dnia młodzież pisała egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Niecierpliwie czekamy na wyniki :).


W obiektywie...
Uczniowie uczęszczający na Koło Fotograficzne prowadzone przez p. Macieja Piątczaka wzięło udział w konkursie internetowym na ‘Portrait of the Spring’. Spełniliśmy kryteria jury i przyjęto nasze zdjęcia. Oto wysłane prace.





Wiosna, ach to Ty
21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, uczniowie naszej szkoły powitali nową porę roku. Klasa IV z p. Moniką Cyjer i Marlena Gortat przygotowała przedstawienie związane z nadejściem słonecznej pory roku. Natomiast każda klasa zaprezentowała się z piosenkami dotyczącymi wiosny. W szkole było wesoło i bardzo kolorowo.



Myję zęby...
Przedszkolaki z grupy przedszkolnej 3-4 - latków uczyły się jak dbać o higienę jamy ustnej. Dzieci wykonały papierowe ząbki i dowiedziały się co należy robić aby mieć piękny i zdrowy uśmiech. Zajęcia prowadziła p. Sylwia Nowicka




Figle i psoty
Nasi najmłodsi odwiedzili niedawno figloraj, w którym świetnie się bawili. Aktywność fizyczna wspomaga aktywność naszych dzieci. Zachęcamy pociechy do częstych zabaw ruchowych. Wyjazd zorganizowały panie Sylwia Nowicka, Ilona Pięgot, Monika Mikołajczyk.




Gminne Potyczki Ortograficzne
17 marca odbyły się w naszej szkole Gminne Potyczki Ortograficzne. Uczniowie pisali dyktando, a następnie test z wiedzy ortograficznej. Test pisany był w trzech grupach wiekowych: klasy II-III, IV-VI oraz I-III gimnazjum. Komisja konkursowa w składzie: p. Edyta Mikolajczyk, p. Ewa Płoszyńska, p. Elżbieta Kaftan, p. Edyta Klimkowska-Stempień, p. Agnieszka Goszcz oraz p. Monika Kozanecka po sprawdzeniu wszystkich prac ogłosiła laureatów, którzy przechodzą do etapu powiatowego. W kategorii klas II-III naszymi laureatami zostali Marta Hojna i Kornelia Arendt z kl. III przygotowane przez p. Jadwigę Łopatę. W klasach IV-VI najlepsze okazały się Martyna Pisera i Oliwia Szymczak przygotowane przez p. Monikę Cyjer. Najstarszą grupę będzie reprezentować Paulina Marciniak przygotowana przez p. Monikę Kozanecką.

Zwycięzcom gratulujemy, a p. Monice Kozaneckiej i Ewie Płoszyńskiej dziękujemy za przygotowanie konkursu.



Zapraszamy na zajęcia
Witaminki na wesoło
Klasa III wraz z p. Jadwigą Łopata przeprowadziła lekcję otwartą dla rodziców dotyczącą zasad zdrowego odżywania. Dzieci wraz z rodzicami wyszukiwali informacje dotyczące określonej grupy witamin. Podsumowaniem zajęć były wspaniałe, zdrowe i smaczne surówki.

Kodeks rycerski
Uczniowie klasy III i p. Jadwiga Łopata przygotowała turniej rycerski. Uczniowie tworzyli kodeks rycerski, a następnie zostali pasowani na rycerzy przez p. dyrektora. Po pasowaniu dzieci przedstawiły rekonstrukcję pojedynków rycerskich: walkę na miecze, zapasy, rzuty do tarczy, siłowanie na rękę itp.



Dzień Kobiet
8 marca odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy z gimnazjum pod opieką p. Macieja Piątczaka zaprezentowali program satyryczny ukazując w krzywym zwierciadle relacje damsko-męskie. Na zakończenie dyrektor szkoły p. Sławomir Szczepaniak w imieniu własnym i kolegów z pracy złożył wszystkim paniom, tym dużym i małym serdeczne życzenia.



Warsztaty fotograficzne
W lutym nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach fotograficznych w Łodzi. Uczniowie uczyli się jak prawidłowo wykonywać zdjęcia, operować światłem oraz jak ustawić scenerię. Zajęcia zorganizował p. Maciej Piątczak.





Bal karnawałowy dla najmłodszych
9 lutego w Zespole Szkół w Domaniewie odbył się karnawałowy bal przebierańców. Uczestniczyli w nim uczniowie przedszkoli i klas I – III. Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniowie zaprezentowali się w ciekawych strojach. Dzieci bawiły się przy dźwiękach skocznej muzyki wraz wychowawcami. Stroje były wspaniale.



Karnawałowo
Styczeń i luty to czas karnawału. Z tej okazji nasi najmłodsi przygotowywali maski karnawałowe oraz piekli pierniczki. Nie zabrakło również zabawy. Po ciężkiej pracy półrocznej, 30 stycznia nasi uczniowie bawili się podczas balu choinkowego. Do uczniów zawitał św. Mikołaj z paczkami. Nasze cudowne mamy jak zawsze wparły nas swoim zaangażowaniem piekąc wyśmienite ciasta i przygotowując posiłek dla dzieci.



Walentynki
Poczta walentynkowa zawitała do naszej szkoły. Okazuje się, że uczniowska brać darzy się przyjaźnią i wzajemnym szacunkiem. Wielu dostało kartki walentynkowe. Niektórym poszczęściło się. Kilkoro uczniów wylosowało podczas poczty walentynkowej słodkie pluszaki.




Nasi najlepsi
Półmetek już za nami... dla niektórych był to czas ciężkiej i systematycznej pracy. Oto nasi najlepsi uczniowie ze średnią powyżej 4,5.






U babci jest słodko...
21 stycznia 2016 roku w naszej szkole odbył się uroczysty Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dobrze wiemy, że bez nich dzieciństwo nie byłoby takie same. Z okazji tych świąt nasi najmłodsi przygotowali występy artystyczne dla swoich „dziadków”. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła swoje wnuczęta gromkimi brawami, a i nie zabrakło drobnych upominków. Po występach dzieci czas umilał zespół śpiewaczy „Białą Róża”. Po akademii nasi kochani dziadkowie i babcie udali się na słodki poczęstunek przygotowany, jak zawsze, przez cudowne mamusie.

Akademię przygotowała: - grupa 3-4 latków z p. Sylwią Nowicką i Eweliną Pawlak; - grupa 5 latków z p. Moniką Mikołajczyk; - klasa I a z p. Iloną Pięgot; - klasa I b z p. Ewą Płoszyńską; - klasa II z p. Marzeną Olczyk; - klasa III z p. Jadwigą Łopata; - zespół ludowy „Dzieci z Domaniewa” z p. Edytą Klimkowską-Stempień
Do zobaczenia za rok...



Spotkanie z muzyką
W comiesięcznym cyklu „Spotkanie z muzyką” mamy przyjemność gościć u siebie p. Urszulę Pakułę ze swoją Estradą. Zawsze jest wesoło i bardzo muzycznie. Jednak teraz było wyjątkowo. Okres świąteczny i karnawałowy sprzyja takim występom. Dzieci miały możliwość wcielenia się w najrozmaitsze role.



Mikołajkowe spotkanie w „Bajkolandii”
12 grudnia 2014 roku nasi najmłodsi przenieśli się do wspaniałej krainy bajek. Stało się to za sprawą dzieci z klasy II szkoły podstawowej. To oni wraz ze swoją wychowawczynią p. Jadwigą Łopatą przygotowali „Spotkanie z bajeczkami”. Celem takich występów było popularyzowanie czytania bajek dzieciom i przez dzieci.




4 grudnia uczniowie klasy II, III i IV byli w teatrze Pinokio na sztuce „Koralina”. Jest to opowieść z pogranicza fantastyki i horroru. Główna bohaterka niczym współczesna Alicja w Krainie Czarów, trafia do świata po drugiej stronie tajemniczych drzwi. Odkrywa tam surrealną rzeczywistość spełnionych pragnień i fantazji: na początku kuszącą niczym najpiękniejsze marzenie, później – przerażającą jak najgorszy koszmar senny. Jednym z podstawowych tematów spektaklu jest konfrontacja dziecka ze swymi lękami. Twórcy spektaklu uzyskali niepokojącą i mroczną atmosferę opowieści łącząc teatr żywego planu z elementami teatru lalkowego. Scenografia była doskonała, a dzieci poznały podstawowe pojęcia związane z teatrem.
Spektakl przypadł dzieciom do gustu. Wyjazd zorganizowała p. Edyta Klimkowska – Stempień wraz z p. Ewą Płoszyńską.


Uczta na Olimpie
Przebrani za greckich bogów uczniowie klasy III gimnazjum zaprosili nas na inscenizację uczty na Olimpie. Przy dźwiękach liry, wśród gwaru mitologicznych gości wysłuchaliśmy m.in. opowieści boga bogów – Zeusa, boskiego kowala – Hefajstosa oraz najpiękniejszej Afrodyty.





Andrzejki
Wróżbom nie było końca... podczas dyskoteki andrzejkowej, którą zorganizował samorząd szkolny pod opieką pani Ilony Łuckiej. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli we wszelkich zabawach zorganizowanych przez swoich starszych kolegów. Z filiżankowej wróżby mogli dowiedzieć się, kim będą w przyszłości. Pani Agnieszka Tomaszewska okazała się wspaniałym cukiernikiem – upiekła przesmaczne ciasteczka z sentencjami. Poza tym można było sobie powróżyć z dłoni i kart... jednak najpewniejsza wróżba, która niedługo się spełni, to koniec I półrocza i trzeba wziąć się do pracy... :)



19 listopada dzieci z klas Ia, Ib i II wybrały się do teatru Arlekin na sztukę „Tajemnice Wesołego Miasteczka”. Historia mówi o dwóch wesołych Misiach Ptysiach, które przeżyją wiele niezwykłych przygód, poznają wielu nowych przyjaciół, a Wesołe Miasteczko odkryje przed nimi swoje tajemnice. Bajkowy, barwny i wesoły spektakl był zrealizowany jest techniką pacynek. Dzieci były zachwycone.
Wyjazd zorganizowały p. Jadwiga Łopata, p. Marzena Olczyk i p. Renata Krasnodębska - Rogalska.
Na początku grudnia nasi najmłodsi wyjechali na harce do figloraju w Ozorkowie. Zabawa była przednia.


Konkursy recytatorskie
Konkursy recytatorskie: Powiatowy Konkurs Recytatorski „Moja Mała Ojczyzna” oraz Powiatowy Konkurs Recytatorski Literatury Europejskiej







Ślubowanie Klas Pierwszych
Data 13 listopada 2014 roku na pewno zostanie wyryta w pamięci wszystkich naszych pierwszoklasistów. Tego dnia wstąpili oni w poczet uczniów naszej szkoły.






Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości
Po 123 latach niewoli Polska odzyskuje niepodległość i 11 listopada 1918 roku „wraca” na mapę Europy.







Kraina pierogami i karpiem pachnąca...
21 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół w Domaniewie odbyła się szkolna wigilia. Uczniowie klasy III s.p. wystawili jasełka. Młodzież z klas V i VI w chórze wyśpiewywała kolędy. Do wspólnego śpiewania zaproszono również gości. Nad całością czuwały p. Alina Gosińska i p. Edyta Klimkowska – Stempień. Dekorację wykonał p. Marek Kubiś.
Po występach wszyscy udali się do klas na uroczystą wigilię przy opłatku, smacznych postnych potrawach i dźwięku kolęd. Wszystkie klasy oraz stoły zostały pięknie udekorowane świątecznymi ozdobami.
Serdecznie dziękujemy cudownym rodzicom za przygotowanie świątecznych potraw.



Andrzejki
26 listopada w naszej szkole odbył się wieczór andrzejkowy dla klas III – VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum przygotowany przez Samorząd Uczniowski oraz p. Ilonę Łucką, p. Agnieszkę Tomaszewską i P. Monikę Kozanecką. Uczniowie mogli sobie powróżyć... najbardziej podobały im się te, które mówiły o 5 i 6 z różnych przedmiotów :). Było wesoło, słodko i bardzo sympatycznie.
27 listopada swoje „andrzejki” uczcili najmłodsi – przedszkolaczki oraz uczniowie klas I – II. Zabawa była przednia.


Mikołajkowo - baśniowo
7 grudnia klasa III z p. Jadwigą Łopata w prezencie mikołajkowym dla klas I-II oraz przedszkolaków przygotowały krótką część artystyczną pt. „Baśnie o choince”. Dzieci wspólnie śpiewały świąteczne piosenki wprowadzając tym samym rodzinny nastrój. Wspaniałe stroje wykonali rodzice oraz wychowawczyni. Dziękujemy :)



Bezpiecznie na wsi
24 listopada uczniowie klas I-III szkoły podstawowej bali udział w pogadance nt. „Bezpiecznie w domu i zagrodzie” zorganizowanej przez KRUS. Pogadanka miała na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw wynikających z pracy w rolnictwie.
Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Na koniec obejrzały film nt. tego co można, a czego nie wolno robić w gospodarstwie i jak unikać niebezpieczeństw. Po spotkaniu uczniowie otrzymali upominki broszurek i zakładek do książek.



Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości
10 listopada uczniowie klasy I gimnazjum wraz z p. Zofią Antczak-Szymczak oraz p. Edytą Klimkowską – Stempień przypomnieli w swej akademii o odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i 11 listopada 1918 roku „wróciła” na mapę Europy.
Uczniowie przypomnieli historię oraz to, co w życiu jest ważne. „Naród, który nie zna swej historii, umiera i nie buduje swojej przyszłości”. Motywem przewodnim był Orzeł Biały oraz polskie symbole narodowe, a także nadzieja, którą zawsze umiera ostatnia...
Akademia była bardzo uważnie obejrzana i wysłuchana. Dekorację do przedstawienia przygotował p. Marek Kubiś.



Jestem uczniem pierwszej klasy :)
21 października nasi pierwszoklasiści wstąpili w poczet uczniów naszej szkoły. Po prawie dwóch miesiącach poznawania szkoły, książek, obowiązków dotarły do momentu, kiedy mogły złożyć ślubowanie. Dzieci po raz pierwszy wystąpiły przed tak zacnym gremium, czyli przed rodzicami oraz starszymi kolegami i koleżankami. Pierwszaki z klas Ia i Ib pod czujnym okiem p. Ewy Płoszyńskiej i p. Ilony Pięgot przygotowały piękną akademię. Krótki występ przygotowali dla najmłodszych również nieco starsi koledzy.
Po występie uczniowie odśpiewali hymn Polski, złożyli ślubowanie przed Pocztem Sztandarowym oraz zostali pasowani na uczniów klasy pierwszej przez pana dyrektora Sławomira Szczepaniaka. Poza tym otrzymali drobne upominki od uczniów starszych klas oraz od przedstawicieli Banku Spółdzielczego, dzięki czemu dzieci będą uczyć się systematycznego oszczędzania.
Ostatnim punktem uroczystości był poczęstunek w klasie, przygotowany przez niezawodnych rodziców oraz ogromny tort.

Witamy Was Pierwszaki wśród braci uczniowskiej!



Pokolenie JP II
16 października obchodziliśmy 37 rocznicę wybrania Karola Wojtyły na Papieża. Tego dnia obchodziliśmy również 15. Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II - Patron Rodziny”. Z tej okazji p. Alina Gosińska wraz z uczniami klasy V oraz I i II gimnazjum przygotowały część artystyczną. Akademia miała na celu ukazanie nam, jak ważną jednostką społeczną jest rodzina. Jak daje nam siłę i wparcie każdego dnia.



Dzień Edukacji Narodowej
14 października 2015 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. W tym dniu uczniowie klasy II i III gimnazjum pod czujnym okiem p. Moniki Kozaneckiej, p. Agnieszki Tomaszewskiej i p. Edyty Klimkowskiej – Stempień przygotowali przedstawienie, ukazując oczywiście „z przymrużeniem oka”, szkolną rzeczywistość...
Pan dyrektor złożył życzenia i wręczył nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście: m.in. emerytowani nauczyciele ksiądz proboszcz z Domaniewa, Pan Wójt, Radni, Panie z ośrodka zdrowia. Wszystkim bardzo dziękujemy za współpracę i wkład w rozwój naszej placówki. W imieniu społeczności uczniowskiej życzenia złożył także Samorząd Uczniowski. Niniejsza uroczystość odbyła się w miłej, podniosłej, ale i humorystycznej atmosferze



Próbna ewakuacja szkoły
7 października odbyła się próbna ewakuacja szkoły. Dzieci po usłyszeniu 3 dzwonków zostały poinformowane o konieczności ewakuacji. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które miały na celu umiejętne przeprowadzenie akcji podczas faktycznego zagrożenia. Nauczyciele zostali wcześniej przeszkoleni, jak należy zachowywać się podczas ewakuacji i jakich procedur przestrzegać. Akcja przebiegła pomyślnie. Koordynatorem akcji była p. Agnieszka Tomaszewska.



„Sprzątanie świata”
W piątek 18 września br. uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji „Sprzątanie świata”. Zaopatrzeni w worki i rękawiczki uczniowie wszystkich klas, począwszy od najmłodszych, a skończywszy na gimnazjalistach, posprzątali szkolne boisko oraz teren dookoła szkoły.
Dzieci z dużym zaangażowaniem włączyły się w tę ogólnopolską akcję promującą właściwe zachowania. A przecież wystarczy tak niewiele – wrzucać śmieci do przeznaczonych na nie pojemników!



Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
1 września 2015 roku rozbrzmiał dzwonek. Dzieci uśmiechnięte i wypoczęte wróciły do szkoły. Uściskom i powitaniom nie było końca. Jednak 1 września 1939 roku tysiące dzieci nie mogło wrócić do swych szkół. Wybuchła II wojna światowa. To wydarzenie zostało przypomniane podczas rozpoczęcia tego roku szkolnego. Uczniowie klasy V i VI wraz z p. Edytą Klimkowską-Stempień przygotowały część artystyczną przypominając o „tamtym trudnym wrześniu”. Następnie dzieci wraz z wychowawcami podążyli do swoich nowych klas.
Rozpoczęcie roku szkolnego poprzedziła Msza Święta w Kościele w Domaniewie. Powodzenia w nowym roku szkolnym :)



Dożynki Gminne - Dalików 2015
23 sierpnia 2015 roku na stadionie w Dalikowie odbyły się dożynki gminne. Nasz zespół wokalno – taneczny „Dzieci z Domaniewa” po raz kolejny pokazał na co go stać. Dzieci ćwiczyły cały tydzień – w wakacje :) - pod okiem p. Edyty Klimkowskiej–Stempień. Owacjom i podziękowaniom nie było końca. Nasze dzieci na wyjeździe zaprezentowały się na 6–tkę.




Wakacjowo…
Podczas wakacji, w dniach od 17 do 21 sierpnia 2015 roku, w naszej szkole odbyły się zajęcia letnie, w których wzięło udział 53 dzieci rolników z terenu Gmin Dalików oraz Wartkowice w wieku od 6 do 15 lat. Zajęcia prowadzone były w 4 grupach.




Półkolonie - ODWOŁANE!!!
Z przykrością informujemy, że nie zostaliśmy zakwalifikowani do organizacji półkolonii w partnerstwie ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej. Ze względu na znacznie mniejsze fundusze przyznane na ten rok przez FSUSR na realizację półkolonii Związek Młodzieży Wiejskiej nie jest w stanie zrealizować dużej części zgłoszonych półkolonii w tym również naszych.

Poniżej pismo wyjaśniające odmowę przyznania środków na realizację tegorocznego wypoczynku w Zespole Szkół w Domaniewie.



Wakacyjny czas…
26 czerwca nadeszło upragnione przez uczniów zakończenie roku szkolnego. Było to szczególne wydarzenie zwłaszcza dla szóstoklasistów z uwagi na to, iż „awansowali” piętro wyżej, czyli do gimnazjum. Pożegnali zatem szkołę podstawową wesołą częścią artystyczną przygotowaną wspólnie z p. Moniką Cyjer i Julitą Kwiatkowską-Głuszek.
Po akademii p. Dyrektor wręczył wszystkim wyróżnionym uczniom nagrody, a rodzicom podziękowania za współpracę... Cóż za dwa miesiące widzimy się z powrotem, a teraz wypoczywajcie :)



W drogę…
24 czerwca gimnazjaliści, po 10 wspólnie spędzonych latach, po raz ostatni zaprezentowali się w murach naszej szkoły. Na początku pięknie zatańczyli zacnego Poloneza, przygotowywanego w pocie czoła przez kilkanaście tygodni razem z p. Agnieszką Tomaszewską. Następnie, wraz z wychowawcą p. Aliną Gosińską, przedstawili kilka dni z życia szkoły w nieco „krzywym zwierciadle”. Po części artystycznej wręczyli wszystkim kwiaty i polały się łzy….rozstania nie są łatwe, ale przed nimi nowy, wspaniały świat... powodzenia...



Witaj Majowa Jutrzenko
W niedzielę, 3 maja obchodzić będziemy Święto Konstytucji. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r.
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r.



Mała matura, czyli egzamin gimnazjalny
21 kwietnia 2015 roku o godz. 9.00, 20 uczniów z klasy trzeciej naszego gimnazjum rozpoczęło swój egzaminacyjny maraton, nazywany czasem małą maturą. We wtorek uczniowie rozwiązywali dwa testy - najpierw godzinny sprawdzian z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po przerwie o godz. 11 - 1,5-godzinny egzamin z języka polskiego.
Na języku polskim uczniowie pisali nie jak przewidywano - rozprawkę, lecz opowiadanie. Na historii i wiedzy o społeczeństwie musieli się wykazać m.in. wiedzą o piramidach, pokoju w Tylży i euro.
Drugiego dnia - w środę 22 kwietnia - gimnazjaliści zmierzyli się z przedmiotami przyrodniczymi i matematyką, która okazała się dość trudna. Natomiast w czwartek, 23 kwietnia, młodzież pisała egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Teraz niecierpliwie czekamy na wyniki :).


Z wizytą...
W kwietniu 2015 roku nasze przedszkolaki skorzystały z zaproszenia kolegów i koleżanek z przedszkola Zaczarowany Ogród w Turze. Dzieci bawiły się wspólnie, a następnie obejrzały sztukę wystawioną przez grupę teatralną z Krakowa pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Niektóre dzieci ujawniły nawet talenty aktorskie.
Serdecznie dziękujemy mamie Maksa za zaproszenie :)



Gminny Konkurs Plastyczny "Wielkanocne Rękodzieła"!
8 kwietnia 2015 r. komisja konkursowa w składzie: Beata Olejniczak - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dalikowie, Justyna Ługowska, Ewa Bugajna wyłoniła laureatów Gminnego Konkursu Plastycznego pn. "Wielkanocne Rękodzieła". Przedmiotem oceny były własnoręcznie wykonane prace poświęcone świętu Wielkanocy.



Sprawdzian szóstoklasisty – Prima Aprilis?
Prima aprilis uważaj, bo się pomylisz... Tak, tak. Dziś, 1 kwietnia, musieli na to zwracać szczególną uwagę szóstoklasiści, bowiem pisali oni „Sprawdzian szóstoklasisty”. Do egzaminu przystąpiło 13 uczniów. Sprawdzian był podzielony na dwie części: pierwszą, która sprawdziła wiedzę i umiejętności z języka polskiego i matematyki oraz drugą - z języka obcego.
Na sprawdzianie badany i oceniany jest poziom osiągnięć uczniów z czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce. Przystąpienie do testu jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.
Pomimo zmian w sprawdzianie, np. nowością był język obcy, nasi uczniowie wychodzili z egzaminu dość zadowoleni. Wierzymy, że wyniki będą równie zadowalające jak ich miny. O tym przekonamy się już na koniec maja.


Wiosna, ach to Ty!
Po długiej, choć niezbyt srogiej zimie wreszcie nadeszła wiosna. Bardzo cieszyliśmy się z tego, że za oknem wyczekane słońce i zieleń. Pani Wiosna „przybyła” również do nas. Na początku uczniowie robili wiosenne, kolorowe kanapki, a potem obejrzeli program artystyczny przygotowany przez klasę V i p. Jadwigę Łopatę. Tematem przewodnim była wiosna w Europie. Artyści przedstawili część artystyczną w dwóch językach. Dzieci przygotowały flagi i stroje charakteryzujące różne kraje Europy. Uwieńczeniem całej uroczystości było pożegnanie się z zimą – Marzanną.



Gminna Biblioteka Publiczna w Dalikowie oraz Zespół Szkół w Domaniewie zapraszają wszystkich chętnych (nie tylko dzieci i młodzież) do udziału w konkursie "Wielkanocne Rękodzieła".







Dzień Kobiet
W poniedziałek (9 marca) odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy z gimnazjum pod opieką p. Macieja Piątczaka zaprezentowali program satyryczny pt. „W świetle fleszy”.





Boisko marzeń
W lutym br. Zostały zakończone prace nad budową nowoczesnego boiska wielofunkcyjnego. Posiada ono syntetyczną nawierzchnię przystosowaną do gry w piłkę ręczną, minifutbol, minikoszykówkę, tenisa ziemnego i siatkówkę. Innowacją inwestycji jest zastosowanie oświetlenia typu LED oraz lampy hybrydowej.
Nasi uczniowie są zachwyceni, ponieważ wreszcie mogą rozwijać się sportowo nowoczesnych warunkach.
Dziękujemy!



Bal karnawałowy dla najmłodszych
Nasi najmłodsi każdego roku czekają na to, by stać się kimś innym. Zawitały do nas księżniczki, policjanci, strażak, różne zwierzątka i wiele innych bajkowych postaci. 17 lutego 2015 r. w Zespole Szkół w Domaniewie odbył się karnawałowy bal przebierańców. Uczestniczyli w nim uczniowie przedszkoli i klas I – III. Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniowie zaprezentowali się w ciekawych strojach. Dzieci bawiły się przy dźwiękach skocznej muzyki wraz z wychowawcami.



Choinka szkolna
31 stycznia 2015 r. w szkole odbyła się coroczna choinka szkolna. Dzieci i młodzież z przyjemnością bawiła się po zakończonym właśnie I półroczu nauki. Szaleństwom nie było końca. Od południa bawili się nasi najmłodsi, do których zawitał św. Mikołaj z paczkami. Natomiast po południu bawiła się starsza brać. Nasze cudowne mamy jak zawsze wparły nas swoim zaangażowaniem piekąc wyśmienite ciasta i przygotowując posiłek dla dzieci.



Hej kolęda, kolęda…
23 stycznia 2015 r. w Zespole Szkół w Dalikowie odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez nauczycieli ze szkoły w Dalikowie wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Dalikowie. W konkursie wzięło udział 41 uczniów z Zespołów Szkół w Dalikowie i Domaniewie.





Dzień Babci i Dziadka
Babcia i dziadek są to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Z kolei dziadkowie nie wyobrażają sobie życia bez wnucząt. Dlatego tak licznie przybywają na nasze szkolne obchody Dnia Babci i Dziadka. Dla nich to wyjątkowy dzień. Zawsze są pod wrażeniem występów scenicznych naszych najmłodszych artystów. Dzieci przedszkolne i uczniowie z klas I – III kolejny raz pięknie wyrecytowały wiersze, radośnie zaśpiewały piosenki oraz wesoło tańczyły. Po występach dzieci wręczyły piękne laurki swoim Dziadkom.
Po przedstawieniu dzieci czas Dziadkom umilał zespół śpiewaczy „Biała Róża”. Oczywiście wszyscy miło spędzili czas przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez nasze wspaniałe Mamy.


Budowa boiska wielofunkcyjnego dla uczniów Zespołu Szkół w Domaniewie.








19 grudnia uczniowie klas II, III, IV i V odwiedzili Wytwórnię Ozdób Choinkowych „Szkło – dekor” w Piotrkowie Trybunalskim. Pracownicy fabryki bombek pokazali dzieciom cały proces produkcji ozdób od wydmuchiwania szkła, przez suszenie po ich dekorację. Najciekawszym elementem wycieczki było samodzielne zdobienie bombek. Dla dzieci była to niesamowita frajda.
Opiekunami na wycieczce były p. Ewa Płoszyńska, p. Marlena Gortat, p. Jadwiga Łopata i p. Aneta Rzeźniczak.



Wigilijny czas…
18 grudnia 2014 roku pachniało w szkole rybą oraz pierogami z kapustą i grzybami…a to dzięki wspaniałym mamom, które tego dnia cudownie przygotowały potrawy wigilijne dla wszystkich dzieci. Tego dnia odbyła się szkolna wigilia. Najpierw wszystkie klasy zostały pięknie udekorowane świątecznymi ozdobami. W każdej sali był świątecznie udekorowany stół, a pod choinką mnóstwo upominków.



Na ratunek...
Na początku listopada uczniowie klasy I gimnazjum wzięli udział w pokazie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przeprowadzonym przez Komendę Powiatową Policji w Poddębicach i FALK Medycyna w ramach akcji „Na ratunek”. Finał akcji odbył się w dniu 1 grudnia, a nasi uczniowie zajęli I miejsce. Koordynatorem akcji była p. Agnieszka Tomaszewska.




29 października 2015 r. uczniowie klas gimnazjalnych mieli przyjemność gościć w Teatrze Małym przy Manufakturze na sztuce „Dzieła wszystkie Szekspira”. Te niezwykle głębokie i trudne dzieła np. Hamlet, Romeo i Julia czy Makbet, zostały przedstawione w dość humorystycznej i „nieco skróconej” wersji. Śmiechu było co niemiara, a i grozy nie zabrakło. W tak doskonale podanej formie twórczość Szekspira przestała być niedostępna. Młodzież była zachwycona. Wierzę, że teraz ktoś sięgnie po tę lekturę…Państwa również zachęcamy do wybrania się na tę sztukę.
Wyjazd zorganizowała p. Monika Kozanecka. Opiekunami były p. Agnieszka Tomaszewska i p. Edyta Klimkowska – Stempień.


Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Papieski
14 października było Święto Edukacji Narodowej, dwa dni później Dzień Papieski. Z tej okazji uczniowie klasy IV i III gimnazjum pod czujnym okiem p. Aliny Gosińskiej i Edyty Klimkowskiej – Stempień przygotowały montaż słowno-muzyczny. Były wiersze, piosenki, sceny z życia Karola Wojtyły. Nie zabrakło również śmiechu za sprawą skeczu na temat szkoły. Akademia wszystkim się podobała i po raz kolejny możemy z dumą powiedzieć, że mamy zdolną młodzież.
Akademię swą obecnością uświetnili zaproszeni goście: ksiądz proboszcz z Domaniewa, Pan Wójt, Radni, Panie z ośrodka zdrowia. Wszystkim bardzo dziękujemy za współpracę i wkład w rozwój naszej placówki.


Próbna ewakuacja szkoły
30 września na korytarzach rozległy się trzy dzwonki. Dzieci zostały poinformowane o konieczności ewakuacji. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które miały na celu umiejętne przeprowadzenie akcji podczas faktycznego zagrożenia. Nauczyciele zostali wcześniej przeszkoleni, jak należy zachowywać się podczas ewakuacji i jakich procedur przestrzegać. Akcja przebiegła pomyślnie. Koordynatorem akcji była p. Agnieszka Tomaszewska, a nad całością czuwał strażak z Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach kpt. Andrzej Tomczyk.


Sprzątanie świata
We wrześniu odbyła się akcja sprzątania świata. Koordynatorem akcji była p. Marlena Gortat. Każda klasa otrzymała worki do segregacji śmieci i wyszła w teren ze swoim wychowawcą. Jakież było zdziwienie dzieci, gdy po kilkudziesięciu minutach worki były pełne. Dzięki tej akcji uczniowie zdali sobie sprawę z tego, że o naszą planetę należy dbać, aby kolejne pokolenia mogły na niej lepiej żyć.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
Jak co roku, 1 września rozbrzmiał dzwonek…dzieci uśmiechnięte i wypoczęte wróciły do szkoły. Uściskom i powitaniom nie było końca. Jednak 1 września 1939 roku tysiące dzieci nie mogło wrócić do swych szkół. Wybuchła II wojna światowa. To wydarzenie zostało przypomniane podczas rozpoczęcia tego roku szkolnego. Uczniowie, rodzice i nauczyciele odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, a następnie wysłuchali krótkiego opisu historii.


Poniżej znajdują się informacje w jakich godzinach będzie jechał autobus szkolny w dniu 1 września 2014 r.







Województwo Łódzkie wraz z 45 Partnerami (jst z województwa łódzkiego), w tym Gmina Dalików, realizuje projekt pn. „Edukacyjne Wrota Regionu Łódzkiego” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WŁ na lata 2007-2013, Oś priorytetowa IV: Społeczeństwo Informacyjne, Działanie IV.2: E-usługi publiczne.



"Pracownia przyrodnicza Zespołu Szkół w Domaniewie". Zadanie uzyskało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (www.wfosigw.lodz.pl).
Wartość ogólna zadania: 45 502,00 zł; Źródła finansowania zadania: dotacja WFOŚiGW w Łodzi: 39 515,10 zł i środki Zespołu Szkół w Domaniewie: 5 986,90 zł



"Zielony Ogród Zespołu Szkół w Domaniewie" Zadanie uzyskało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (www.wfosigw.lodz.pl)






"Woda źródłem życia" - program realizowany przez Zespół Szkół w Domaniewie Zadanie uzyskało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (www.wfosigw.lodz.pl).





21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, uczniowie naszej szkoły pożegnali Zimę. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I – III szkoły podstawowej odprowadzili Marzannę do pobliskiej rzeczki. Pożegnali ją uroczyście - piosenką i wierszem. Wracając witali Wiosnę, śpiewali maszerując z zielonymi gaikami, wypatrywali oznak wiosny w przyrodzie.




2 lutego 2014 r. w Zespole Szkół w Domaniewie odbył się karnawałowy bal przebierańców. Uczestniczyli w nim uczniowie przedszkoli i klas I –III. Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniowie zaprezentowali się w ciekawych strojach. Dzieci bawiły się przy dźwiękach skocznej muzyki wraz z wychowawcami. Słodkie nagrody dla uczestników ufundował sklepik szkolny.




PROJEKT „Indywidualizacja nauczania w klasach I-III szkół podstawowych w gminie Dalików”.







Wigilia szkolna - 19 grudnia 2013 roku w Zespole Szkół w Domaniewie odbyła się szkolna wigilia. Jak co roku uczniowie wystawili niosące głęboki sens i przesłanie jasełka.






"Bliżej natury" - program realizowany przez Zespół Szkół w Domaniewie, dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi






Copyright © 2024 SP w Domaniewie