Wycieczkę do Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz do Krakowa

Dnia 26-27 kwietnia 2022 roku uczniowie klas VII i VIII ze szkół w Domaniewie i Dalikowie wraz z nauczycielami pojechali na wycieczkę do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz do Krakowa. Po przyjeździe na miejsce ruszyliśmy pieszo do pierwszego obozu macierzystego Auschwitz I . Zostaliśmy poddani kontroli na bramkach i otrzymaliśmy słuchawki, aby lepiej słyszeć przewodnika. Przeszliśmy przez bramę, na której widniał szyderczy napis „ Arbeit macht frei”, czyli ,,Praca czyni wolnym”.

Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac wraz z barakami obozowymi, gdzie znajdowały się wystawy tematyczne wraz z wieloma przedmiotami pozostawionymi po tamtejszej tragedii. Potem przeszliśmy do budynku, w którym na ścianach wisiało kilka obrazów przedstawiających wizerunki więźniów, również Anny Smoleńskiej autorki symbolu Polski Walczącej. Pan przewodnik pokazał nam rzeczy więźniów umieszczone w gablotach, były to okulary, buty, kule rehabilitacyjne, gorsety, walizki, ubrania,. Usłyszeliśmy historię o doktorze Mengele zwanym “aniołem śmierci”. Przeprowadzał wiele wynaturzonych eksperymentów na dorosłych i dzieciach. Byliśmy również w specjalnych celach, gdzie więźniowie dostawali różne kary kończące się śmiercią. Widzieliśmy również Ścianę Śmierci, gdzie rozstrzelano wiele ofiar. Znajdowała ona się przy bloku 11.Zapaliliśmy tam znicz. Ostatnim punktem, była komora gazowa gdzie stosowano zabójczą mieszankę „Cyklon B” oraz piece krematoryjne gdzie po zabiciu palono ciała.

Następnie udaliśmy się autobusem do obozu w Brzezince oddalonego od Oświęcimia o 2 km. Największe wrażenie zrobiły tory prowadzone przez cały obóz koncentracyjny. Ludzi przywożono tam pociągami towarowymi. Mijaliśmy baraki i krematoria. Wiele z nich zostało zburzonych, aby zatrzeć ślady zbrodni hitlerowskiej. Doszliśmy do miejsca pamięci, w którym znajdowała się tablica upamiętniająca tragedię tamtych lat, zapaliliśmy znicz i oddaliśmy szacunek poległym w tym obozie.. Byliśmy również w jednym z baraków, w którym znajdowały się drewniane prycze i łaźnie. W takim baraku niekiedy musiało pomieścić się aż 800 osób. Brak higieny, bakterie i niesprzyjające warunki prowadziły często do wielu chorób kończących się śmiercią. Po zwiedzaniu udaliśmy się na nocleg do Hotelu Gala w Sułkowicach. Drugiego dnia, po śniadaniu wyruszyliśmy zwiedzać Kraków. Podziwialiśmy Wawel i legendarnego smoka. Weszliśmy do Katedry Wawelskiej, gdzie mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat relikwii św. Stanisława. Weszliśmy na legendarny dzwon Zygmunta, gdzie każdy z nas pomyślał życzenie.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Katedralnego, gdzie można było ujrzeć ornaty, berła i zabytkowe przedmioty należące do królów Polski i biskupów krakowskich. Przechodząc na rynek, wstąpiliśmy na dziedziniec Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius. Po obiedzie mieliśmy czas wolny. Następnie zebraliśmy się wszyscy przy pomniku Adama Mickiewicza,aby wyruszyć w drogę powrotną . Wróciliśmy około godziny 19:30. Dziękujemy P. Zofii Antczak-Szymczak za zorganizowanie wycieczki i opiekę, oraz dziękujemy Paniom Monice Kozaneckiej, Annie Kozie, Agnieszce Goszcz i Ewie Płoszyńskiej za opiekę podczas wycieczki.
Copyright © 2023 SP w Domaniewie